12 Ağustos 2011 Cuma

Ben büyüyünce 20 yaşında olcam.

Havuz gördüm rüyamda.
Yuvarlak.Büyük.Masmavi.Yanımda biri daha vardı ama sabah uyandığımda anlamı kalmadı.
Baktım, rüya tabiri bile yapabilen bir diyanet var ya demiş ki: her kim ki görürse bir havuz rüyasında hele ki tertemizse suyu, geleceği çok parlak olacak.Bir de sevinecegi haberler alcak.Bende uydum diyanete -işime gelmiş olmasıyla ilgisi var sanılmasın- şöyle bir yorum getirdim ben musmutlu olcam.Rüyamda da mutluydum zaten.Sırtmı havuzun sınırlarına yaslayıp güneşlenirken attığım iki tekila shotın rüyanın anlamını etkileyeceğini düşünmek istemiyorum.Her konsept kendi içinde degerlendirilmeli ne de olsa dimi ama tanrım.
Sahi gelecek bana neler getirecek.Benim gelecegim nasıl olcak.Çok heyecanlı beklemek ama hiç hayal kurmadan.Büyüsünü kaçırmadan.Herşey olabilirim, hiç bişeyde olabilirim.Hala seçme şansım,özgürlüğüm var.İşte bunu seviyorum!
Evet doğru bir çıkarım, evet hala ne olmak istediğimi bilmiyorum! Evet hala hayat oynasın benimle istiyorum!Aferin size!
Ama daha güzeli var elimde.Ne olmak istemediklerimden oluşan n maddelik bir liste. Her bir maddesinide ezbere biliyorum!
Mesela mesela, gün teyzesi olmıycam. Altın sevmem zaten siyahi kanı var bende karşıyım altına, olacaksa pırlanta.Tam bir kadın mantığıyla kurulmuş bir çeşit titan saadet zinciri.Taksitli alışveriş mantığı.Taksit taksit ödüyorsun ama bir anda toplu mutlu oluyorsun.Ne saçma!
Devlet memuru olmıycam mesela.Annemin istediğini yapmıycam dayamıycam sırtımı devlete.Bu nasıl bir tutarsız güvendir anlamış degilim zaten.En güvenlisi devletmiş.Şaşırdınız mı siz diye sorarlar! Bütün gün fi tarihinden kalma bilgisayarların başında soliter falı açıp geleceğime ait kararlar vermiycem.Börek tarifleri vermiycem yan masadaki Fikriye Hanıma, akşam ne pişirsem diye fikirde almıycam, hele hele fiskos masasının modeli hakkında tartışmalara hiç girmiycem.Çay içmekten sararmış dişler, oturmaktan genişlemiş kalçalar,chat yapmaktan bükülmüş parmaklar,sıg sohbetlerden törpülenmiş bir beyin.Bu değil benim beklentim!
Ben bankacıda olmıycam mesela.Bana ne insanların gelirlerinden, yatırımlarından, paralarından.Bir insanın işinin başkalarının parasının hesabını tutmak olması sizcede çok saçma degil mi? Zenginin malı züğürdün yalnız çenesini degil beyninide yorar, bu meslekte bunu ispatlar.Ben almıyım. Bütün gün milyarlarca para say ama ay sonu geldiğinde Pelinsunun okul taksidi, apartmanın aidatı, benzin, mutfak masrafın alsın götürsün bir aylık tüm emeğini.Bütün gün bir camekanın ardından insanların gözleriyle temas kurmaktan kaçınarak ne dediklerini anlamak, her kapanışta acaba kasada eksik çıkacak mı stresini yaşamak, gri, lacivert ya da siyah olması zorunlu döpiyeslerin içine gençliğini,yaşam enerjini,ruhunu sığıştırmak, tüm gün rakamlarla muhattap olmak, sürekli tanımadığın umursamadığın insanlara gülümsemek saçma sapan kaygılarını (söz konusu paraysa kaygılar realiteden çok uzaklaşır) gidermeye çalışmak.Of içi şişer be insanın! Ömrü kısalır!
Evli kendini eşine ve çocuklarına adamış bu uğurda kariyerini,çevresini,hobilerini,ojelerini yani en kısası kendini hiçe saymış bir kadında olmıycam.Okuldan geldiğinde Pelinsu (çocuk olmaya aday yumurtamın adı) ben işte olucam, ozaman ona en sevdigi poğaçalardan pişirmeliyim bu gece, Serapla bu akşam görüşmesemde olur demiycem.İş çıkışı Pelinsu'yu voleybol antremanına götürmeliyim, saçlarımı yarın boyatırım da demiycem.Kocamın iş yemeği varmış lise pilav gününe bu yılda gitmeyiveriyim ne olur sanki de demiycem ben hiç.Kayınvaldemin arkadaşları gelicekmiş benim tarçınlı kekimi severlermiş diye Ice Age izlemek için sinemaya gitmekten vazgeçmiycem.Fedakar bi eş bi anne olabilirim belki bigün gerçekten aşık olursam ama ozaman bile fedakarlığı kendimden degil en boş zamanımdan yapıcam sadece.Söz veriyorum bana, ben bana güveniyorum bu konuda.
(Siz de inanmadınız dimi okurken bu son kısma? =) Yok önümde bir Reha Yeprem örneği varken ben neden aynı kalayım söyleyin bana=))
Kadın proğramlarına da katılmıycam mesela, Seda Sayanıda hiç sevmiycem söz veriyorum. Ama Yalçın Abinin bir varisi çıkarsa onu izlerim, hiç affetmem.Hayatımda bulamadığım, kaçırdığım ya da bulamayacağım heyecanları dizilerden izleyipte kendimi onların yerine de koymıycam.
Temiz olucam ama asla titiz,pimpirikli,hijyen manyağı elleri buruşuk bi kadın olmıycam.Ojelerimden hiç vazgeçmiycem.Mavi olanından bile=)
Emeklilik sonrasında Sarımsaklıya yerleşicem de demiycem, yalnızlığımı hayvanat ev yaparakda dindirmeye çalışmıycam,hormonlu domateslerde umrumda olmıycak.Kafamı dinlemiycem hiç,çünkü okadar yormıycam onu hiç.Ama konken oynarım hatta belki briç bile.
Bende dernek teyzesi olurum belki, mitinglere kesin giderim.Siyasete bulaşır, iktidara giydiririm.
Otobüste yer vermezseniz kızmam.
Markette verilen paranın üstünü de saymam.
Facebook kullanırım, ama asla ağdalı cümlelerin içine olgunluğumu sığdırdığım yorumlar yapmam fotoğraflarınıza.
Magazin izlemekten ozamanda vazgeçmem.
Haribolarımıda paylaşmam Pelinsu ile baştan anlaşalım!

Hiç yorum yok: